פלואור

חיידק העששת ממוקם בפלאק הדנטלי. זוהי רשת אורגנית דקה אשר כוללת חיידקים, מזון, תאים ריריים מתים ומרכיבים מהרוק, אשר נדבקת לשכבת האמייל של השן. חיידק העששת מתמקם על השן ומייצר חומרים (רב-סוכרים) אשר מגבירים את היצמדות הפלאק לאמייל השן. באם לא יוסר הפלאק, כמותו תגדל והוא יכיל בתוכו כמות הולכת וגוברת של חיידקי עששת.
 

פלואור פועל על השלבים המוקדמים של העששת בכמה דרכים. כאשר החומר מצוי ברוק ובפלאק, הוא מונע ספיחת מינרלים מן האמייל המוצק ותורם להחזרת המינרלים אל השן. כמו כן, הוא פוגע בתפקודו של החיידק. שימוש בג'ל פלואור או בחומרים בעלי ריכוז פלואור גבוה, יוצר שכבת סידן בעלת תכונות פלואור.

סיכון לעודף פלואור:

פלואור בכמות הנכונה תורם למניעה ושליטה בעששת. אך פלואור שנבלע בשלבים מוקדמים בהתפתחות השן עלול לגרום למגוון שינויים בשקיפות האמייל עקב אובדן מינרלים. טווח השפעות זה נקרא בכלליות "עודף פלואור", כאשר להשפעות הקיצוניות שבהן יש ביטוי אסתטי הנראה לעין בבירור.
  

מקורות פלואור והשפעתם:

מים בעלי תוספי פלואור ומשחות בעלות פלואור הם המקורות הנפוצים ביותר. משחת שיניים היא התרופה היחידה ללא מרשם שהוכחה כיעילה במניעת עששת. כאשר משתמשים בה היא מסתפחת ישירות לפלאק ולאמייל חסר-מינרלים, וכמו כן הריכוז פלואור עולה גם ברוק.
  

שימוש במשחות שיניים המכילות פלואור מעלות את הסיכון בעודף פלואור והשלכותיו עקב חוסר שליטה ברפלקס הבליעה בילדים מתחת לגיל 6. עקב סיבה זו, משחות בעלות ריכוז פלואור גבוה לא ניתנות לילדים מתחת לגיל 6. שטיפת פה עם פלואור היא תמיסה מרוכזת שמיועדת לשימוש שבועי או יומי. הפלואור מהתמיסה, בדיוק כמו מהמשחה, מתרכז בפלאק וברוק.
  

מחקרים על יעילות וויסות הפלואור לריכוז אופטימלי אינם יעילים כאשר נערכים בשיטת מחקר רנדומלית, בה אנשים נלקחים מדגמית מאוכלוסייה בעלת מי-פלואור, כיוון שכל האוכלוסייה מקבלת את אותם מים. כמו כן, גם מחקרים "עיוורים" בהם אנשים נבדקים ללא ידיעת הרקע מהם באים לא פתרה סוגייה זו לחלוטין. מחקרים אשר גילו כי לאנשים בעלי זיגוג אמייל כהה "עודף פלואור" יש עששת מופחתת, נערכו לפני הידיעה כי פלואור תורם להפחתת עששת ולכן לא נבחרו אנשים לפי רמת הסיכון שלהם לחלות בעששת. כך המחקרים היו גם עיוורים וגם רנדומאליים ולכן אמינים.
שטיפת פה עם פלואור הביאה לתוצאות מצומצמות, וביחד עם העובדה כי פלואור הוסף למרבית מקורות המים הקהילתיים, הוחלט להשתמש בשטיפת פלואור בצורה ממוקדת בלבד ולא לתת אותה לילדים מתחת לגיל 6 ללא התייעצות עם רופא שיניים – אלא רק לקהל יעד בעל סיכון גבוה לעששת.

הרשמה לטיפול שיניים
* שדות חובה

הרשמה לטיפול שיניים

חייגו עכשיו